Strona głównaITBezdotykowy skaner 3D

Bezdotykowy skaner 3D

Poznawanie geometrii obiektów i gromadzenie informacji o ich wymiarach oraz strukturze możliwe jest dzięki zaawansowanym urządzeniom pomiarowym, jakimi są skanery 3D. Na rynku dostępne są zarówno skanery dotykowe, jak i bezdotykowe. Zwłaszcza to ostatnie rozwiązanie cieszy się w ostatnim czasie ogromną popularnością, ponieważ umożliwia wykonywanie skanów z pewnej odległości i bez konieczności dotykania powierzchni przedmiotu. W przypadku obiektów o dużej wartości, obiektów kruchych bądź też bardzo dużych, niezwykle istotne jest, by skaner 3D mógł wykonać swoją pracę w sposób bezinwazyjny.

W jakich warunkach odbywa się skanowanie 3D?

Im lepsze warunki, tym oczywiście tempo i komfort pracy są wyższe, ale chodzi tu przede wszystkim o komfort osób obsługujących skanery 3D, nie o pracę samego urządzenia. Profesjonalne urządzenie doskonale radzi sobie w trudnych warunkach, dlatego wymiarowanie obiektów może odbywać się zarówno w głośnych i zapylonych halach produkcyjnych, jak i na zewnątrz, nawet jeśli jest mgliście, pochmurno bądź też trudno o zapewnienie jednakowego oświetlenia (słońce to pojawia się, to znika za chmurami).

Skaner 3D jest urządzeniem mobilnym, to oznacza, że skanowanie może odbywać się w dowolnej, wskazanej przez klienta lokalizacji. Może to być siedziba jego firmy, jedna z prowadzonych przez niego hal produkcyjnych, siedziba instytucji kultury czy dowolny punkt na mapie miasta (najczęściej dotyczy tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego i architektów krajobrazu). Oczywiście skanowanie może odbywać się również w laboratorium pomiarowym firmy oferującej takie usługi. Wówczas przedmiot do skanowania należy przesłać do laboratorium. Nie trudno się domyśleć, że nie każdy obiekt da się w ten sposób dostarczyć, a nawet jeśli byłoby to możliwe, wymagałoby sporych kosztów i nakładów pracy.

Skaner 3D – charakterystyka profesjonalnego urządzenia

Niektóre zalety profesjonalnego skanera 3D zostały wymienione już wyżej: urządzenie bezdotykowe, mobilne, mogące pracować w trudnych warunkach, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obiektów budowlanych. Dodajmy do tego, że precyzyjny skaner 3D jest urządzeniem niezwykle dokładnym. Żadna z tradycyjnych metod pomiarowych nie daje możliwości pozyskania tak precyzyjnych wymiarów. Ponadto skaner 3D działa bardzo szybko, dlatego pozyskiwanie skanów nie zajmuje wiele czasu. Urządzenie rejestruje współrzędne skanowanego przedmiotu, nie ruszając przy tym jego powierzchni. Cały proces przebiega bardzo sprawnie i nie wymaga sporządzania dodatkowych zdjęć czy notatek.

Wszystko to sprawia, że profesjonalne skanery 3D znajdują szereg zastosowań w rozmaitych gałęziach przemysłu, m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, w branży filmowej, medycznej, w muzealnictwie. Wykorzystywane są w procesach kontroli jakości, w szybkim prototypowaniu czy inżynierii odwrotnej. Trudno wyobrazić sobie współczesny przemysł bez tych urządzeń.

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments