Program CAM

Dobry program CAM wydłuży żywotność narzędzia?

Programy CAM służą do komputerowego wspierania procesów wytwarzania. Integrują fazę projektowania z wytwarzaniem, a tym samym usprawniają produkcję, skracają jej czas i poprawiają jakość wyrobów. O zaletach stosowania dobrego oprogramowania CAM można pisać bardzo długo. Skupmy się jednak na jednej, tj. na tym, jak dobry program CAM wpływa na żywotność narzędzi.

Oprogramowanie CAM a maszyny CNC

Maszyny sterowane numerycznie działają zgodnie z założeniami osoby, która projektowała ścieżkę narzędzia. Narzędziem tym są noże tokarskie, frezy itd. Nowoczesne maszyny CNC, do tego wyposażone w innowacyjny i wydajny program CAM, nie tylko „słuchają” zakodowanych przez użytkownika poleceń, ale umożliwiają automatyczne generowanie kodów sterujących obrabiarką. Ruch wykorzystywanych narzędzi jest przy tym niezwykle precyzyjny, one same nie kolidują ze sobą, a zapewniają idealnie gładkie powierzchnie.

Dobrej jakości system CAM potrafi dobrać optymalne narzędzia i warunki pracy pod kątem detalu, który ma zostać wytworzony. Większość współczesnych programów CAM wyposażona jest także w symulator. Dzięki niemu użytkownik może prześledzić proces obróbki na ekranie monitora, a także sprawdzić, czy np. nie wystąpi kolizja narzędzia z obrabianym detalem.

Program CAM – innowacyjne strategie obróbki

Wydajny program CAM (zobacz CAM hyperMILL), dzięki najnowszym algorytmom generowania ścieżek narzędzia oraz innowacyjnym strategiom obróbki, pozwala na znaczne skrócenie czasu obróbki, poprawę jakości obrabianej powierzchni i wydłużenie czasu życia narzędzi. Udaje się zatem produkować więcej, szybciej i dokładniej, co przekłada się na zyski przedsiębiorstwa wykorzystującego maszyny CNC.

Wydłużona żywotność narzędzia

Nowoczesne systemy CAM zawierają konwencjonalne, a często też udoskonalone strategie obróbki. Udoskonalone m.in. w taki sposób, że przejścia narzędzia są łagodniejsze, a jego obciążenie mniejsze. Użytkownik może kontrolować wartość obciążenia narzędzia i wykrywać ścieżki o dużym obciążeniu frezu – wówczas stosowane są mniejsze wartości posuwu.  Optymalizacja szybkości posuwu w sposób automatyczny analizuje obciążenia narzędzia wzdłuż ścieżki, a następnie dostosowuje wartość posuwu dla zapewnienia równej ilości usuwanego materiału. W ten sposób zwiększona zostaje żywotność narzędzia.

Do specjalnych strategii obróbki, które również mają wpływ na żywotność narzędzi należy zaliczyć także trochoidalne ścieżki frezowania oraz kontrolę opasania narzędzia. Co ciekawe, obciążenia narzędzia udaje się zmniejszyć zarówno podczas obróbki materiałów twardych, jak i miękkich, takich jak aluminium – oczywiście nie będą to takie same wartości.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments