Frezarki mogą być wykorzystywane do obróbki rozmaitych materiałów, w tym tworzyw sztucznych
i drewna. Frezowanie i obróbka skrawaniem najczęściej kojarzy się jednak z pracą zakładów przemysłowych wytwarzających części metalowe. Metale, dzięki swoim właściwościom (kowalność, ciągliwość, dobre przewodnictwo cieplne, dobre własności mechaniczne) są powszechnie wykorzystywane do produkcji maszyn, urządzeń i wielu innych wyrobów, a także tworzenia trwałych
i stabilnych konstrukcji budowlanych.
Obróbka metali – frezowanie CNC, toczenie, szlifowanie
Nadanie pożądanych kształtów metalowym elementom przy użyciu narzędzi ręcznych jest bardzo trudne, a w wielu przypadkach niemożliwe. Na szczęście istnieje sposób na to, by zmienić wygląd metalowej powierzchni, a sposobem tym jest obróbka skrawaniem. Zgodnie z definicją, jest to proces polegający na nadawaniu obrabianym przedmiotom pożądanych kształtów, wymiarów oraz jakości powierzchni poprzez częściowe usuwanie materiału z tychże przedmiotów. Wyróżniamy trzy sposoby obróbki skrawaniem: frezowanie, toczenie i szlifowanie.
Na czym polega frezowanie?
Frezowanie może odbywać się za pomocą obrabiarek konwencjonalnych bądź maszyn sterowanych numerycznie (frezowanie CNC). W przypadku frezowania obrabianie metalowych przedmiotów wykonywane jest za pomocą wieloostrzowego narzędzia, które nazywa się frezem. Podczas frezowania narzędzie wykonuje ruch obrotowy, natomiast obrabiany przedmiot ruch posuwowy. Rzadziej zdarza się, że zarówno frez, jak i przedmiot wykonują ruchy posuwowe.
Frezowanie dzielimy na obwodowe i czołowe. Uzależnione jest od położenia osi obrotu freza względem obrabianej powierchni. Inny znany podział to frezowanie współbieżne i przeciwbieżne, co z kolei uzależnione jest od kierunku ruchu posuwowego w stosunku do ruchu roboczego.
Czym jest frezowanie CNC?
Produkowane dzisiaj frezarki doskonale nadają się zarówno do jednostkowej, jak i seryjnej obróbki metalowych elementów. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim frezarek sterowanych numerycznie i umożliwiających szybkie, ponadto niezwykle precyzyjne frezowanie CNC. Aby w pełni wykorzystać możliwości takiej maszyny, należy zainwestować w dobre oprogramowanie CNC.
Frezarki CNC, w przeciwieństwie do obrabiarek konwencjonalnych, manualnych, sterowane są za pomocą programów komputerowych. Program CAM steruje pracą maszyny, korzystając z kodu NC wytworzonego w sposób automatyczny. Obróbka prowadzona jest wówczas szybciej, dokładniej i przede wszystkim w bezpieczny sposób. O ile frezarki konwencjonalne sprawdzą się w przypadku elementów o nieskomplikowanej budowie, o tyle wykonanie skomplikowanych kształtów powinno odbywać się na obrabiarce sterowanej numerycznie.