Strona głównaITSkanery 3D – gdzie znajdują zastosowanie?

Skanery 3D – gdzie znajdują zastosowanie?

Wykonywanie skanów, a w dalszej kolejności trójwymiarowych modeli komputerowych, znajduje zastosowanie w wielu branżach. Modele 3D są niezwykle przydatne w kontroli jakości, inżynierii odwrotnej, czy w procesie digitalizacji zbiorów muzealnych. Zapotrzebowanie na usługi skanowania 3D jest coraz większe, poszczególne firmy chcą wymiarować obiekty coraz szybciej, a przy tym z zachowaniem najwyższej precyzji. Dzięki profesjonalnym skanerom 3D rzeczywiście jest to możliwe.

Wirtualny model wybranego obiektu

Model 3D dla obiektu istniejącego w rzeczywistości można tworzyć na wiele sposobów. Można posiłkować się danymi zebranymi z wykorzystaniem tradycyjnych metod pomiarowych, przeglądać fotografie obiektu i odręczne szkice. Faktem jest jednak, że żadne z wymienionych rozwiązań nie może równać się z precyzją skanowania 3D. Profesjonalny skaner 3D pozwala na przygotowanie trójwymiarowego modelu z ogromną precyzją. Proces wymiarowania jest szybki i stosunkowo prosty. W ten sposób pozyskany cyfrowy obraz 3D umożliwia tworzenie dowolnych modyfikacji obiektu na komputerze. Z tej możliwości korzystają rozmaite firmy w wielu gałęziach przemysłu.

Zastosowania skanerów 3D

Na rynku dostępne są skanery ręczne i stacjonarne, skanery dotykowe i bezdotykowe, urządzenia o niższej precyzji skanowania, jak i wysokiej jakości skanery 3D do zastosowań profesjonalnych. Wyróżniamy skanery krótkiego, średniego i długiego zasięgu. Urządzenia różnią się także technologią, ponieważ część skanerów wykorzystuje technologię laserową, inne zaś technologię światła strukturalnego.

Działanie skanera uzależnione jest od jego rodzaju i przeznaczenia. Nie każde urządzenie równie dobrze sprawdzi się w każdej branży. Nieco inaczej przebiega proces skanowania drobnych elementów biżuteryjnych, inaczej wykopalisk archeologicznych, inaczej okazałych obiektów budowlanych. Jeśli nie wiemy, jak poprawnie przygotować się do procesu skanowania i jakie urządzenie byłoby w danym przypadku najlepsze, warto postawić na profesjonalne skanowanie 3D, czyli usługę oferowaną przez laboratorium pomiarowe albo firmę zajmującą się produkcją skanerów 3D.

W jakich branżach wykorzystuje się skanowanie 3D?

Dzięki profesjonalnym urządzeniom skanującym pomiary 3D mogą dotyczyć właściwie każdego obiektu. To sprawia, że branż wykorzystujących skanery 3D w codziennych projektach jest naprawdę wiele. Trójwymiarowe modele szczególnie przydatne są w przemyśle ciężkim, metalurgii, stocznictwie, lotnictwie i branży motoryzacyjnej. Dzięki nim możliwa jest sprawna kontrola jakości 3D i inżynieria odwrotna. Skanery 3D sprawdzają się również w geodezji, architekturze i budownictwie, zwłaszcza podczas inwentaryzacji budynków, tworzenia dokumentacji i map. Z nowoczesnych technologii chętnie korzystają również muzea, zwłaszcza w procesie digitalizacji zbiorów muzealnych.

Skanery 3D znajdują zastosowania w medycynie i stomatologii, ze szczególnym uwzględnieniem protetyki. Oczywiście możliwość skanowania ludzkiego ciała przydaje się także w branży rozrywkowej. Twarz lub postać konkretnej osoby może zostać osadzona w teledysku, grze komputerowej lub reklamie. Skanery 3D sprawdzają się w praktycznie każdej branży i każdej gałęzi przemysłu.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments