Strona głównaITProducent PCB – projektowanie i montaż obwodów drukowanych

Producent PCB – projektowanie i montaż obwodów drukowanych

Obwody drukowane, zwane również płytkami PCB lub płytkami drukowanymi, służą do montażu podzespołów elektronicznych, co oznacza, że są stałym elementem urządzeń elektronicznych, zarówno przeznaczonych do użytku domowego, jak i elektroniki przemysłowej. Producent PCB specjalizuje się w wykonywaniu płytek drukowanych na zamówienie.

Gdzie zamówić płytkę drukowaną?

Najprostsze płytki PCB można wykonać we własnym zakresie, oczywiście pod warunkiem, że posiadamy niezbędną wiedzę, umiejętności, a także materiały potrzebne do wykonania takiej płytki. W praktyce zamówienia na obwody drukowane składa się w profesjonalnych firmach, zajmujących się projektowaniem PCB i precyzyjnym montażem obwodów drukowanych. Taka płytka musi być wykonana z materiału izolacyjnego, uwzględniającego jej późniejsze zastosowanie. Musi posiadać precyzyjnie wykonane połączenia elektryczne i punkty lutownicze. Bez odpowiedniego sprzętu, jakim dysponuje producent PCB i bez środków nakładanych na płytkę w odpowiedniej kolejności, nie da się przygotować obwodów drukowanych, a co za tym idzie – sprzętu elektronicznego spełniającego oczekiwania użytkowników.

Producent PCB – zamówienia na płytki

Zdarza się, że producent obwodów drukowanych przyjmuje zamówienia w tradycyjnej formie, ale dziś zdecydowania większość firm zbiera zamówienia za pomocą formularzy zamówień zamieszczonych w sieci internetowej. Klient musi opisać zamówienie i dołączyć wszelkie wymagane pliki i dokumenty. Nie musi ruszać się z domu czy biura, by otrzymać gotowe płytki PCB.

Spis dokumentów, jakich wymaga producent PCB, znajdziemy na jego stronie internetowej. Nie w każdym przypadku będą to te same pliki, bowiem wiele zależy od specyfiki zamówienia, ale także od przyjętej w firmie kolejności wykonywania płytek drukowanych. Najczęściej wymagane pliki produkcyjne to pliki GERBER, które definiują odpowiednie warstwy w fizycznym projekcie obwodu. Każdą warstwę płytki powinno się opisać w osobnym pliku. W niektórych przypadkach pożądany będzie również format Excellon, który służy do definiowania parametrów wiercenia otworów i frezowania.

Projektowanie i montaż obwodów drukowanych

Dobry producent PCB specjalizuje się w wykonywaniu płytek drukowanych dla producentów elektroniki domowej, ale również dla firm, które zajmują się produkcją urządzeń do zastosowań specjalnych. Nie jest istotne, czy chodzi o branżę telekomunikacyjną, medyczną, czy może o automatykę przemysłową. Projektowanie obwodów odbywa się w specjalnych programach komputerowych, tam też przygotowuje się pliki produkcyjne. Natomiast do wykonania samych płytek stosuje się specjalistyczne procesy chemiczne oraz precyzyjną obróbkę mechaniczną.

Wszystkie etapy procesu produkcyjnego odbywają się w ściśle określonej kolejności. Jednym z najistotniejszych etapów jest nanoszenie nadruku, po czym miedziana płytka poddawana jest obróbce chemicznej, która utrwala naniesiony wzór ścieżki.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments