Strona głównaProgramowanieProgramista CNC - projektowanie maszyn przemysłowych

Programista CNC – projektowanie maszyn przemysłowych

Maszyny przemysłowe to urządzenia przeznaczone do zastosowań specjalnych. Bardzo wydajne, trwałe, przystosowane do pracy w trudnych warunkach i w systemie pracy ciągłej. Programista CNC, który bierze udział w opracowywaniu takich projektów, musi wziąć pod uwagę specyfikę danej branży.

Projektowanie i budowa maszyn przemysłowych

Projektowanie maszyn przemysłowych może odbywać się na zlecenie konkretnej firmy, ale równie dobrze może stanowić odgórną propozycję, kierowaną do wszystkich firm funkcjonujących w danej branży. W każdym przypadku chodzi o to, by powstał sprzęt, który zwiększy wydajność produkcji i poprawi bezpieczeństwo pracy. Na wymienione czynniki należy zwrócić uwagę zawsze, niezależnie od tego, czy projektowanie maszyn dotyczy pojedynczych stanowisk, czy też maszyn wchodzących w skład dużej linii produkcyjnej.

Funkcjonalność maszyn CNC

Maszyny dla branży przemysłowej powinny być rozwiązaniami funkcjonalnymi. Część z nich ma konkretne zastosowania i wykorzystywana jest w kilku, ściśle określonych branżach, ale zdecydowana większość maszyn przemysłowych znajduje zastosowanie w przedsiębiorstwach o zróżnicowanym profilu działalności. Dlatego powinno to być maszyny, które programista CNC będzie mógł obsłużyć przy pomocy rozmaitych systemów CAM. Należy również dodać, że programowanie powinno być intuicyjne, szybkie i wygodne.

Programista CNC a zespół konstruktorów i technologów

Przygotowaniem szczegółowej dokumentacji technicznej zajmuje się zespół wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców. Specjaliści stawiają na niezawodność, trwałość i intuicyjność, umiejętnie łącząc wypracowane rozwiązania z innowacyjnymi pomysłami. Dzięki temu projektowanie maszyn staje się procesem przyjemnym, twórczym, nawet jeśli mowa o projektach wyjątkowo skomplikowanych technicznie. Dobrze, jeśli programista CNC również w jakimś stopniu uczestniczy w tych działaniach, ma wgląd we wszelkie obliczenia i analizy. Ważne, by współpraca programistów CNC ze specjalistami CAD układała się jak najlepiej. Dzięki temu rozwiązanie ewentualnych problemów, jakie mogą pojawić się podczas programowania maszyn CNC, będzie przebiegało bardzo sprawnie.

Programista CNC – charakterystyka zawodu

Programista CNC niekoniecznie jest tym samym, co operator maszyn CNC, choć zdarza się, że pojęcia te stosowane są wymiennie. Wynika to z faktu, że część operatorów rzeczywiście zajmuje się programowaniem obróbki na maszynach CNC. Tyle tylko, że operator maszyny nie musi być specjalistą w zakresie programowania. Zgodnie z definicją to programista CNC jest specjalistą w dziedzinie programowania maszyn CNC, to on posiada wiedzę i doświadczenie niezbędne do opracowania projektu danego produktu i przeniesienie go w plan sterowania przystosowany dla danej maszyny lub urządzenia.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments