Strona głównaProgramowaniePraca operatora maszyny CNC

Praca operatora maszyny CNC

Modernizacja przedsiębiorstwa przemysłowego to jeden z kluczowych czynników decydujących o sukcesie firmy. Nowoczesny park maszynowy pozwala na szybką i ekonomiczną produkcję oraz uzyskanie jak najwyższej jakości wyrobów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii dochodzi do optymalizacji procesu produkcyjnego, co z kolei przekłada się na wzrost zysków przedsiębiorstwa. Firmy produkcyjne dostrzegają tę zależność i coraz chętniej inwestują w nowoczesne maszyny CNC oraz programy do ich obsługi. Tym samym wzrasta zapotrzebowanie na operatorów maszyn CNC.

Czym są maszyny CNC?

Maszyny CNC to zaawansowane urządzenia służące do obróbki produktów wytwarzanych z rozmaitych materiałów. Najczęściej wykorzystuje się je do obróbki metali (w metalurgii, przemyśle motoryzacyjnym, przemyśle lotniczym, energetyce, przemyśle maszynowym), ale coraz częściej stosowane są również w firmach zajmujących się produkcją przedmiotów z tworzyw sztucznych (np. form i matryc) oraz drewnianych (bogato zdobionych mebli czy balustrad). Dzięki maszynom CNC proces obróbki jest mocno zautomatyzowany, a przez to postępuje zdecydowanie szybciej. Możliwe jest wytwarzanie w krótkim czasie ogromnych serii takich samych produktów.

Maszyny sterowane numerycznie

Maszyny CNC to urządzenia sterowane numerycznie, co oznacza, że do ich obsługi wykorzystuje się oprogramowania komputerowe. Im lepszej jakości oprogramowanie, tym programowanie obróbki i obsługa maszyny są prostsze. O tym, że specjalistyczne oprogramowanie znacznie ułatwia pracę operatora maszyny CNC, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Po krótkim szkoleniu z obsługi takiego programu, właściwie każdy jest w stanie programować obróbkę. Jednak realizacja zaawansowanych projektów i dbałość o sprawne działanie maszyny CNC to zadania, jakie może spełnić wyłącznie kompetentny i doświadczony operator CNC.

Czym zajmuje się operator maszyny CNC?

Programowanie maszyny to tylko jedno z zadań, jakie stoją przed osobą zatrudnioną w charakterze operatora. Wiele zależy od tego, jak układa się jego współpraca z projektantem CAD i czy systemy CAD/CAM są ze sobą zintegrowane.

Do obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku należy również ustawianie i mocowanie odpowiednich narzędzi kształtnych (frezy, wiertła itd.), dbanie o jakość procesu obróbczego, bieżąca kontrola pracy maszyny i jej serwisowanie. Operator maszyny CNC, który odpowiada za przebieg procesu produkcyjnego, ma również prawo, a nawet obowiązek, korygowania błędów i ustawień. Nie trudno się zatem domyśleć, że poza świetną znajomością programu CAM, musi posiadać wiedzę techniczną ogólna oraz specjalistyczną, ściśle związaną z maszynami sterowanymi numerycznie i nowoczesnymi metodami produkcji. Zapotrzebowanie na dobrych specjalistów CNC cały czas rośnie, dlatego osoba, która chce wykonywać ten zawód, zdecydowanie powinna zainwestować w rozwój osobisty.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments