Strona głównaITOprogramowanie 3D w procesie skanowania

Oprogramowanie 3D w procesie skanowania

Skanowanie 3D to proces pozwalający na pozyskanie precyzyjnych pomiarów różnorodnych obiektów. Szczególne znaczenie ma w przypadku obiektów trudnych do zmierzenia tradycyjnymi metodami. Skanowanie, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się z użyciem skanera 3D. Nowoczesne skanery 3D badają obiekt szybko i dokładnie, a przy tym są wygodne w użyciu (mobilne, poręczne, dokonują pomiarów z pewnej odległości). Pozyskane skany mogą być wykorzystane w różny sposób, a do pracy z nimi służy oprogramowanie 3D.

Programy do skanerów 3D

Samo urządzenie pomiarowe nie wystarczy, jeśli zachodzi potrzeba edycji danych pozyskanych w procesie skanowania 3D. Trójwymiarowy model obiektu istniejącego w rzeczywistości może być wykorzystany do utworzenia udoskonalonego zamiennika czy też pomniejszonej kopii eksponatu muzealnego. Bez dobrego programu do skanera 3D edycja modelu nie będzie możliwa.

Zastosowania skanerów 3D są bardzo szerokie, ale każde z nich zakłada dalsze wykorzystanie pozyskanych skanów. Oprogramowanie 3D to niezbędny element do pracy ze skanami 3D. To właśnie ono umożliwia edycję chmury punktów, siatki trójkątów i przetwarzanie danych. To ono pozwala na uzyskanie najwyższej jakości modeli 3D. Dobry program sprawia, że skanowanie 3D jest efektywne, a dynamika procesu zwiększona.

Profesjonalne oprogramowanie 3D do pracy ze skanerem

Profesjonalny program do pracy ze skanerem powinien być rozwiązaniem elastycznym, wydajnym i funkcjonalnym, ale przy tym łatwym w obsłudze i intuicyjnym, czyli przyjaznym dla użytkownika. Oprogramowanie 3D wykorzystuje się zarówno w samym procesie skanowania (umożliwia m.in. szybką rejestrację skanów), jak i do obróbki siatki trójkątów. Dobrze, jeśli posiada funkcję scalania skanów cząstkowych z zachowaniem ich natywnej odległości i zapewnia realizację procesu rozrzedzania skanów, co ułatwia dalsze ich przetwarzanie. Mile widziane są również narzędzia do szybkiej edycji siatki trójkątów oraz algorytmy wygładzania i czyszczenia siatki (jako element przygotowań do druku 3D).

Oprogramowanie 3D a poszczególne etapy skanowania

Dobrej jakości oprogramowanie 3D poniekąd przejmuje funkcję przewodnika. Prowadzi użytkownika przez wszystkie etapy procesu skanowania. Proces ten jest zrozumiały nawet dla tych osób, które nie mają wielkiego doświadczenia w pracy z nowoczesnymi urządzeniami pomiarowymi. Rozbudowane i przyjazne dla użytkownika narzędzia do skanowania i obróbki siatek trójkątów docenią zarówno mniejsze, rodzimy firmy, jak i duzi producenci, zajmujący wysoką pozycję na rynkach zagranicznych. W każdym przypadku istotne jest, by wydajność pracy rosła i przekładała się na wzrost zysków z prowadzonej działalności.

Oprogramowanie 3D umożliwiające podstawową edycję siatek trójkątów zwykle przekazywane jest w  pakiecie wraz z zakupionym urządzeniem skanującym. Oprócz tego producenci skanerów 3D oferują oprogramowania do zastosowań szczególnych. Jeśli nie mamy pewności, które rozwiązanie wybrać, warto nawiązać kontakt z działem technicznym dostawcy rozwiązania.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments