Nasza codzienność nierozerwalnie łączy się dzisiaj z użytkowaniem urządzeń elektronicznych. Już nie tylko korzystamy z lodówki, odkurzacza czy telewizora, ale całe domy stają się inteligentne. Możemy sterować nimi zdalnie używając smartfona. Na dachy trafiają panele fotowoltaiczne. Cały przemysł też coraz mocniej korzysta z elektroniki, optymalizując koszty zużycia energii czy ogrzewania. W każdym urządzeniu elektronicznym lub bardziej skomplikowanych systemach znajdują się niepozorne i niewidoczne na co dzień płytki drukowane. To one składają się na całe, mniej lub bardziej rozbudowane układy cyfrowe. Tzw. płytki PCB doskonale sprawdzają się w procesie produkcji, na którego końcu powstają precyzyjne układy cyfrowe składające się na użyteczność danego urządzenia.
Układy cyfrowe – czym są dla nich płytki drukowane?
Płytki drukowane, często nazywane także płytkami PCB (skrót od ag. Printed Circuit Board) produkowane są z izolacyjnego materiału, który pokrywa się folią przewodzącą. Wykorzystuje się je w celu montażu elementów elektronicznych. Pady, czyli pola lutownicze oraz ścieżki miedziane odpowiadają za przewodzenie elektryczne, tworząc w ten sposób pożądane układy cyfrowe.
Zatem układy cyfrowe odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie urządzeń elektronicznych. Dlatego też płytki drukowane, a w zasadzie jakość ich wykonania, decyduje o funkcjonalności, trwałości czy też o użyteczności danego urządzenia elektronicznego.
To na co należy zwrócić uwagę, jeśli chcemy określić jakość płytki PCB, to pewne charakterystyczne jej cechy. Układy cyfrowe będą optymalnie funkcjonować jeśli płytki drukowane będą się charakteryzować oczekiwaną dokładnością wymiarów zewnętrznych, ścieżek oraz otworów. Równie istotne są także właściwości elektryczne i dielektryczne i to czy spełniają stawiane przed nimi oczekiwania. Nie bez znaczenia pozostają takie parametry jak odporność i trwałość na oddziaływania różnych środowisk pracy.
Układy cyfrowe – popularność obwodów drukowanych będzie rosła
Powszechność płytek PCB jest w zasadzie oczywista, bez nich układy cyfrowe nie mogłyby, nie tylko poprawnie, ale zupełnie funkcjonować. Obecnie płytki drukowane znajdują się w każdym urządzeniu elektronicznym. Wynika to z tego, że rośnie zapotrzebowanie na automatyzację codziennych procesów i to zarówno w domu, jak i w każdym sektorze przemysłu. Płytki oraz całe układy cyfrowe stają się więc z jednej strony coraz bardziej skomplikowane, ale z drugiej strony coraz bardziej perfekcyjne, umożliwiające nawet optymalizację wydatków na energię czy ogrzewanie zarówno w domu, jak i w przedsiębiorstwach czy instytucjach.
Drukowane obwody znajdują się więc w pilotach do telewizora, sprzętach audio, lodówkach, pralkach czy innego rodzaju sprzętach domowego użytku. Są także elementem składającym się na inteligentne domy czy systemy paneli fotowoltaicznych. W przemyśle są częścią składową większej całości o wysokim stopniu technologicznym. Tworzą całe układy cyfrowe, które pomagają optymalizować pracę. Znajdują także zastosowanie w sektorze innowacji, edukacji czy doświadczeń.