Strona głównaITFrezowanie – co powinien wiedzieć operator maszyny CNC?

Frezowanie – co powinien wiedzieć operator maszyny CNC?

Frezowanie jest jednym z etapów procesu produkcyjnego, zwłaszcza gdy mówimy o obróbce metali i tworzyw sztucznych. Chociaż na co dzień w ogóle o tym nie myślimy i nie zdajemy sobie z tego sprawy, frezowane przedmioty znajdują się w naszym otoczeniu. Są to m.in. elementy pojazdów, którymi dojeżdżamy do pracy, ale i niektórych urządzeń przeznaczonych do użytku domowego.

Na czym polega frezowanie?

Frezowanie to jeden z rodzajów obróbki skrawaniem. Skrawanie odbywa się za pomocą wieloostrzowego narzędzia, czyli frezu. Frez to jedno z narzędzi kształtnych wykorzystywanych w procesie obróbki przeprowadzanym na frezarce. Obróbka ta prowadzi do powstania rozmaitych żłobień, kanalików, rowków itd. Tym samym przedmioty z metalu i tworzywa sztucznego zyskują odpowiedni kształt i wygląd.

Aby proces frezowania przebiegał sprawnie i zgodnie z założeniami projektowymi, wykorzystuje się dobrej jakości maszyny CNC oraz specjalistyczne oprogramowanie do obsługi takich maszyn. Jeśli chodzi o samą maszynę, czyli frezarkę, służy ona do obróbki skrawaniem różnego rodzaju płaszczyzn, zarówno powierzchni płaskich, jak i elementów kształtowych (koła zębate, gwinty, rowki). Do obróbki frezarką wykorzystuje się frezy, które wykonują ruchy obrotowe, a jednocześnie przemieszczają się względem obrabianego materiału.

Techniki frezowania

Operator maszyny CNC, jaką jest frezarka, powinien znać przynajmniej kilka technik frezowania. Przykładowo ze względu na rozmieszczenie ostrzy, wyróżniamy frezowanie walcowe i kształtowe. Drugi podział dokonywany jest ze względu na sposób poruszania się ostrzy. Ostrza mogą poruszać się współbieżnie lub przeciwbieżnie. O frezowaniu współbieżnym mówimy wówczas, gdy obrabiany przedmiot i ostrze poruszają się w jednym kierunku, natomiast o frezowaniu przeciwbieżnym wtedy, gdy elementy te poruszają się w przeciwnych kierunkach. W przypadku frezowania współbieżnego płytka rozpoczyna skrawanie wiórem o dużej grubości, natomiast podczas frezowania przeciwbieżnego proces obróbki rozpoczyna się od zerowej grubości wióra.

Frezowanie – programowanie frezarki sterowanej numerycznie

Frezowanie na obrabiarce numerycznej to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod kształtowania wyrobów, z powodzeniem zastępująca obróbkę na obrabiarce konwencjonalnej. Obsługa maszyny CNC i zaawansowanego programu do jej obsługi wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności, przyda się też spora doza cierpliwości i skrupulatność, choć należy zaznaczyć, że opracowywane dziś programy CAM są łatwe w obsłudze i wyróżniają się wysokim poziomem automatyzacji.

Prawidłowe programowanie frezarki sterowanej numerycznie wymaga znajomości kodu maszynowego. Pozostałe czynności, dzięki możliwości wyboru narzędzi do obróbki i parametrów pracy, wykonywane są szybko i sprawnie. Frezowanie z wykorzystaniem dobrej jakości programu CAM jest bezpieczne, ekonomiczne i szybkie, a zatem korzystnie wpływa na pracę firmy produkcyjnej.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments