Strona głównaITObwody drukowane – zastosowanie

Obwody drukowane – zastosowanie

Obwody drukowane to płytki z materiału izolacyjnego, które zawierają połączenia elektroniczne nazywane ścieżkami oraz punkty lutownicze. Na płytkach drukowanych montuje się podzespoły elektroniczne. Powstałe w ten sposób układy decydują o pracy urządzeń elektronicznych, zarówno niewielkich, przeznaczonych do użytku domowego, jak i dużego sprzętu do zastosowań profesjonalnych. Oczywiście nie w każdym urządzeniu elektronicznym znajdują się takie same obwody drukowane.

Rodzaje obwodów drukowanych

Obwody drukowane dzielimy na jedno-, dwu- i wielowarstwowe. Najwięcej zastosowań mają płytki dwuwarstwowe, ale na rynku dostępne są i takie urządzenia, w których obwód drukowany składa się z kilkudziesięciu warstw. Na każdej warstwie montuje się podzespoły elektroniczne. Sposób montażu może być różny, niekiedy mówimy o montażu przewlekanym, innym razem o montażu powierzchniowym. W pierwszym przypadku wyprowadzenia elektryczne elementu w postaci wąsów przewlekane są przez przygotowane otwory płytki i lutowane z przeciwnej strony płytki niż ta, na której element się znajduje. Drugi przypadek zakłada, że elementy lutowane są z tej samej strony płytki, na której się znajdują.

Zastosowania obwodów drukowanych

Powiedzieliśmy już, że obwody drukowane są podstawowym elementem urządzenia elektronicznego. Oczywiście dla osób korzystających z elektroniki liczy się nie tylko wydajność i funkcjonalność urządzenia, ale i jego wygląd, waga czy trwałość obudowy. Dlatego też obwody drukowane nierzadko projektowane są dopiero wtedy, gdy zostanie wybrana obudowa do projektu. Znając wielkość i kształt obudowy, możemy dobrać rozmiar płytki drukowanej, wskazać powierzchnię nadruku i rozmieszczenie poszczególnych części. Produkcja obwodu drukowane to proces skomplikowany technologicznie, zwłaszcza gdy mówimy o urządzeniach elektronicznych do zastosowań profesjonalnych.

Obwody drukowane – sprzęt specjalistyczny

Jeśli mowa o zastosowaniach profesjonalnych, płytki drukowane wykorzystywane są w urządzeniach stanowiących wyposażenie laboratoriów, w urządzeniach medycznych, ale i maszynach produkcyjnych, które nierzadko funkcjonują w trudnych warunkach w systemie pracy ciągłej. Obwody drukowane znajdują się w urządzeniach wykorzystywanych w instytucjach finansowych, w systemach bezpieczeństwa czy sprzęcie pomiarowym.

Obwody drukowane – elektronika domowa

W ostatnich latach zdecydowanie wzrosło zużycie elektroniki przeznaczonej do użytku domowego. Poniekąd wynika to z faktu, że nie jesteśmy skorzy do naprawiania urządzeń elektronicznych i chętniej wymieniamy je na nowe. Kupujemy dużo urządzeń, które mają ułatwić codzienne funkcjonowanie, co dla osób zapracowanych, nie mających zbyt wiele czasu, by należycie zatroszczyć się o dom, ma ogromne znaczenie. Obwody drukowane spotykamy w sprzęcie RTV i AGD, lampach, smartfonach, tabletach, pilotach, bramach wjazdowych, ale i zabawkach dziecięcych. Śmiało można zatem powiedzieć, że elektronika jest wszechobecna w naszym życiu.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments