Strona głównaITOprogramowanie CAD CAM dla branży metalowej

Oprogramowanie CAD CAM dla branży metalowej

Branżą metalową umownie nazywamy wszelkie przedsiębiorstwa produkcyjne, które zajmują się przetwórstwem i obróbką metali, a w tym zarówno wytwarzaniem niewielkich metalowych przedmiotów, jak i okazałych konstrukcji stalowych. Obecnie tego typu przedsiębiorstwa nie mogą funkcjonować bez profesjonalnych maszyn i programów (zwłaszcza oprogramowanie CAD CAM), które znacznie ułatwiają i przyspieszają zarówno projektowanie skomplikowanych elementów, jak i proces realizacji przygotowanego projektu (produkcję).

Charakterystyka branży metalowej

Branża metalowa napędza światową gospodarkę, ponieważ jest punktem wspólnym dla przedsiębiorstw działających w przemyśle motoryzacyjnym, stoczniowym, lotniczym, maszynowym, w elektryce, metalurgii i wielu innych. Z przedmiotów wykonanych z metalu korzystamy nieustannie, choć właściwie nigdy się nad tym nie zastanawiamy. Nic zatem dziwnego, że na rynku funkcjonuje niezliczona ilość podmiotów wytwarzających i obrabiających elementy metalowe, a co za tym idzie – firmy z branży metalowej prowadzą nieustanną walkę z konkurencją.

Najlepszym sposobem na pokonanie konkurencji jest zoptymalizowanie procesów produkcyjnych. Chodzi o to, by wytwarzać dużo, szybko i możliwe najniższym kosztem, a jednocześnie oferować klientom wysoką jakość produktu w atrakcyjnej cenie. Można to osiągnąć dzięki inwestycji w zaawansowany park maszynowy, program CAD do tworzenia modeli trójwymiarowych oraz oprogramowanie CAM, które zautomatyzuje prace na etapie projekt – wygenerowany kod NC.

Oprogramowanie CAD CAM

Programy CAD wspomagają proces projektowania, dlatego w publikacjach poświęconych tworzeniu dokumentacji opartej na modelu cyfrowym, możemy spotkać się z nazwą „projektowanie wspomagane komputerowo”. Głównie chodzi o projektowanie produktów przemysłowych, a zatem w dużej mierze elementów wykonanych z metalu. Oprogramowanie CAM pozwala na opracowanie projektu, którym w dalszej kolejność posłuży się operator maszyny CNC i na jego podstawie utworzy ścieżkę narzędzia.

Zauważmy jednak, że wciąż nie we wszystkich firmach możliwe stało się zintegrowanie fazy projektowanie i wytwarzania, a zatem zdarza się, że technolog produkcji nie może tak po prostu skorzystać z projektu – konieczne jest wprowadzenie zmian. Aby uniknąć takich sytuacji, zaleca się, by oprogramowanie CAD CAM w jednej firmie było kompatybilne, a najlepiej pochodzące od jednego producenta, będącego liderem na światowym rynku produkcyjnym.

 

 

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments