Powszechne wykorzystanie technologii 3D w wielu gałęziach przemysłu nie oznacza, że każda firma produkcyjna dysponuje własnym skanerem. Ale nawet te przedsiębiorstwa, które dotąd nie zdecydowały się na zakup skanera 3D, mogą wykonywać skanowanie 3D, korzystając z usług firm zewnętrznych. Potrzeba pozyskania precyzyjnych pomiarów różnorakich obiektów może być podyktowana rozmaitymi czynnikami. Niekiedy skanowanie 3D odbywa się z myślą o druku 3D.
Skanowanie 3D – trójwymiarowe modele komputerowe
Druk 3D odbywa się na podstawie trójwymiarowych modeli, do których powstania niezbędne są właśnie skany 3D (oczywiście modele nie zawsze tworzone są na podstawie skanów, mogą być również zaprojektowane od podstaw). Skanowanie 3D jest pierwszym etapem, jaki należy wdrożyć, jeśli chcemy skopiować i wydrukować zamiennik dla nieprodukowanej już dziś części motoryzacyjnej czy stworzyć wierną kopię eksponatu muzealnego.
Skany 3D są bazą do tworzenia trójwymiarowych modeli komputerowych. Im lepszej jakości skany, tym praca nad modelem i proces drukowania będą łatwiejsze. Dlatego też skanowanie 3D powinno odbywać się z wykorzystaniem profesjonalnych urządzeń, charakteryzujących się niezwykłą dokładnością skanowania, niezależnie od panujących warunków otoczenia.
Skanowanie do druku 3D
Skanowanie 3D to nic innego jak proces wymiarowania obiektów trudnych do zmierzenia tradycyjnymi metodami. Zazwyczaj są to obiekty bardzo duże (np. budynki), bardzo małe (np. elementy biżuteryjne), o skomplikowanym kształcie i niejednorodnej strukturze. Trudno sobie wyobrazić, że przy użyciu tradycyjnych metod pomiarowych bylibyśmy w stanie odwzorować dokładny wygląd rzeźby. Natomiast dzięki użyciu skanera 3D bardzo pomiary wykonamy bardzo szybko, a utworzony na ich podstawie trójwymiarowy model komputerowy będzie odzwierciedlał dokładny wygląd rzeźby. Taki model z powodzeniem może być wykorzystany w procesie drukowania.
Plik STL i drukowanie przestrzenne
W temacie skanowanie 3D – pliki bardzo często możemy spotkać się z nazwą plik STL. Są to pliki powszechnie używane w metodach szybkiego prototypowania, przedstawiające geometrię powierzchni w przestrzeni trójwymiarowej. Powierzchnia podzielona jest na wiele małych trójkątów, a każdy wierzchołek trójkąta opisany jest przez 3 punkty reprezentujące ich położenie względem osi współrzędnych. Modele CAD, opracowane na podstawie skanów 3D, można zapisać jako plik STL.
Chcąc zeskanować obiekt, który następnie zostanie powielony na drukarce 3D, warto powierzyć to zadanie firmie, która nie tylko świadczy usługi skanowania, ale też tworzy dokumentację wymaganą w technologii druku 3D, czyli pliki w formacie STL. A najlepiej, jeśli ta sama firma świadczy usługę druku 3D. Drukowanie 3D polega na wytwarzaniu fizycznego obiektu poprzez nanoszenie przez drukarkę 3D kolejnych warstw materiału. Aby drukowanie mogło się odbyć, konieczne jest posiadanie samej drukarki, materiału do druku (zwykle proszki ceramiczne lub stalowe), specjalnego programu komputerowego oraz oczywiście trójwymiarowego modelu w formacie STL.