Strona głównaITNowoczesne technologie w przetwórstwie metali – oprogramowanie CAM

Nowoczesne technologie w przetwórstwie metali – oprogramowanie CAM

Metalurgia, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się różnego rodzaju metalami. Jest to dziedzina, z której znaczenia niekoniecznie zdajemy sobie sprawę, tymczasem bez wiedzy na temat poszczególnych metali i ich właściwości, rozwój cywilizacyjny nie byłby możliwy. Metale odgrywają ogromną rolę w przemyśle, technice i energetyce, oczywiście po wdrożeniu odpowiednich strategii obróbki. Do obróbki metali wykorzystuje się maszyny CNC i oprogramowanie CAM.

Metalurgia – nauka o metalach

Metalurgia to nauka o metodach wytwarzania metali z rud, o sposobach ich oczyszczania (rafinacji metali) i dalszej obróbki. Przedmiotem zainteresowania metalurgii są zatem zarówno metale znajdujące się pod powierzchnią ziemi, jak i oczyszczone stopy, z których wykonuje się metalowe przedmioty. Metalurgia zajmuje się również obróbką metali, a więc ich cięciem, wierceniem, frezowaniem, toczeniem itd. Dziedzinę tę interesują również powstałe z metali produkty końcowe, a więc m.in. profile używane do produkcji hal produkcyjnych i garaży wielopoziomowych, druty w różnego rodzaju przewodach czy metalowe części pojazdów.

Metalurgia nie jest tym samym co hutnictwo, choć niektórzy używają tych pojęci wymiennie, co jest błędem. W rzeczywistości procesy ekstrakcji metali nie są głównym przedmiotem zainteresowania nauki o metalach. Obecnie metalurgia skupia się raczej na przetwórstwie metali, czyli wytwarzaniu przedmiotów użytkowych.

Przetwórstwo metali – metody kształtowania wyrobów metalowych

Niektóre przedmioty metalowe kształtowane są w wyniku działania skrajnie wysokich temperatur i siły mechanicznej (gniecenie, formowanie  itd.). Prawdą jest jednak, że mówiąc o przetwórstwie metali, na ogół mamy na myśli nowoczesne maszyny CNC i narzędzia kształtne, które tną, żłobią i szlifują metalową powierzchnie. Za programowanie ścieżek narzędzi kształtnych odpowiada oprogramowanie CAM. Dobrej jakości oprogramowanie CAD CAM to obowiązkowy element wyposażenia przedsiębiorstw, które chcą wytwarzać metalowe elementy maszyn i urządzeń.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii przetwórstwa metali pozwala na szybką, ekonomiczną i precyzyjną obróbkę przedmiotów o nawet najbardziej skomplikowanych kształtach. Tradycyjne techniki obróbki metali nie są wystarczające dla działalności współczesnych przedsiębiorstw produkcyjnych.

Oprogramowanie CAM dla metalurgii

Projektowanie i wytwarzanie przedmiotów metalowych bywa czasochłonne i wymagające. Proces ten zdecydowanie ułatwi zaawansowanie oprogramowanie CAM, odpowiednie do programowania obróbki 2D, 3D i 5-osiach. Dzięki zastosowaniu systemu o szerokich możliwościach, uda się w krótkim czasie wyprodukować nie tylko proste przedmioty metalowe, ale również części do maszyn i urządzeń o skomplikowanym kształcie. Produkcja przyspieszy, niezależnie od wielkości czy budowy wytwarzanych elementów.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments