Strona głównaITObwody drukowane na zamówienie

Obwody drukowane na zamówienie

Każdego roku na rynek trafia ogromna ilość nowych urządzeń elektronicznych, a zapotrzebowanie na nie cały czas rośnie. Dobrej jakości elektroniką zainteresowani są zarówno użytkownicy domowi, jak i firmy, którym zależy na bezproblemowym i cichym działaniu sprzętów, wysokiej wydajności i funkcjonalności. Na wysoką jakość urządzenia elektronicznego składa się wiele czynników, m.in. to, w jaki sposób wykonano obudowę, jak zaprojektowano interfejs użytkownika czy wyprodukowano obwody drukowane. Proces produkcyjny obwodów drukowanych zazwyczaj nie jest realizowany przez producenta elektroniki – tego typu zlecenia realizują firmy zewnętrze, specjalizujące się w produkcji płytek PCB.

Doskonalenie procesu produkcyjnego

Wyzwaniem dla producenta obwodów drukowanych jest utrzymanie najwyższych standardów na każdym etapie procesu produkcyjnego. Jest to możliwe dzięki stosowaniu wysokiej jakości sprzętu, ale i doskonaleniu czynności wykonywanych przez ludzi na poszczególnych stanowiskach pracy. Wybór urządzeń na linie produkcyjne oraz osób odpowiedzialnych za ich obsługę  nigdy nie jest przypadkowy. Tylko zgrany, doświadczony zespół jest w stanie wyprodukować wysokiej jakości obwody drukowane i dotrzymywać terminów realizacji zamówień. Proces produkcji i realizacja zamówień w polskich firmach powinny być zgodne z europejskimi standardami. Tylko wówczas rodzimi producenci elektroniki zamówią płytki drukowane na miejscu, bez obaw o niską jakość materiałów czy niestaranne wykonanie.

Monitoring procesu produkcji

Proces produkcji płytek drukowanych musi być realizowany ściśle według procedur, ponadto nieustannie monitorowany. Ewentualne błędy należy wychwycić możliwe szybko, bo jeśli stanie się to na dalszych etapach produkcji, cała praca zespołu trafi do kosza, co oznacza straty finansowe. Dlatego też kontrole powinny być częste i wnikliwe, a wyprodukowana płytka PCB poddana testom elektrycznym.

Obwody drukowane pod klucz

Produkcja obwodów drukowanych ściśle według wymagań klienta może obejmować przygotowanie CAD, płytek jednostronnych lub dwustronnych, jedno- lub wielowarstwowych. Wykonuje się zarówno płytko elastyczne, jak i sztywniejsze, w zależności od potrzeb producenta elektroniki. Najczęściej stosowane podłoża to FR4, CEM, kapton, aluminium. Nacinanie i frezowanie to procesy wykonywane z wykorzystaniem wysokiej jakości maszyn CNC, dopiero po tych działaniach nakłada się na płytkę warstwę wykończeniową, najczęściej HALS, a także powłokę zdzieralną. Testy elektryczne realizowane są dla wszystkich wykonanych płytek.

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z małą, średnią czy też masową produkcją obwodów drukowanych, wszelkie prace nad płytką realizowane są z równie dużą dokładnością. Dobry producent płytek drukowanych dąży do tego, by jakość PCB zadowoliła nawet najbardziej wymagających klientów.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments