Integracja CAD/CAM – zalety
Opracowywanie produktów składa się tak naprawdę z dwóch faz. Pierwszą jest jego projektowanie, drugą wytwarzanie. Niestety projektowanie i produkcja nie zawsze idą ze sobą w parze. W przedsiębiorstwach wykorzystuje się oprogramowania CAD i programy CAM, które nie są ze sobą zintegrowane, a nici porozumienia pomiędzy projektantem a osobą odpowiedzialną za produkcję właściwie nie ma. Tym samym jakość produktów nie jest zadowalająca, z kolei czas i koszt ich powstawania jest bardzo długi. Rozwiązaniem problemu może być integracja CAD/CAM.
Integracja oprogramowania CAD z programem CAM
Integrowanie procesów projektowania i produkcji ma wiele zalet. Część z nich jest istotna dla pracowników firmy, odpowiedzialnych za sprawną realizację projektów, inne dość wyraźnie przekładają się na finanse firmy oraz jakość oferowanych przez nią produktów.
Integracja CAD/CAM wpływa przede wszystkim na:
Czas, w jakim powstaje produkt (seria produktów)
Dzięki integracji systemów nie zachodzi potrzeba importowania, dokonywania translacji czy konwersji, a tym samym zmniejsza się ryzyko wystąpienia błędu. Brak konieczności wielokrotnego przesyłania danych i poprawiania ewentualnych błędów oznacza skrócenie czasu produkcji. Ponadto wprowadzanie wszelkich zmian do projektu jest bardzo proste i możliwe do wykonania tuż przed rozpoczęciem produkcji. Zmiany są automatycznie wprowadzane do modelu CAD do wszystkich powiązanych rysunków i zbiorów danych CAM.
Jakość gotowych produktów
Projektowanie i produkcja przestają być traktowane jako odrębne procesy, zatem wszystkim, którzy biorą udział w opracowywaniu produktu w równym stopniu zależy na szybkim i bezbłędnym wykonaniu prac. Poza tym praca przy wykorzystaniu zintegrowanych narzędzi pozwala na większą precyzję i kontrolę nad danymi, a także szybki wyłapywanie błędów i ich poprawę. Tym samym dochodzi do podniesienia jakości produkcji.
Koszt wytwarzania produktów
Szybkie projektowanie i sprawna produkcja to oszczędność czasu, ale i pieniędzy. Nowoczesne rozwiązania technologiczne są też z zasady ekonomiczne. Poza tym integracja CAD/CAM pozwala na wyszukanie stosowanych materiałów i surowców już na początku procesu opracowywania produktów. Łatwo zauważyć, że nie dochodzi do marnotrawienia materiałów. Nie ma również konieczności wprowadzania gruntownych przeróbek.
Ponadto integracja rozwiązań CAD i CAM oznacza istnienie narzędzi, które mogą być obsługiwane przez tą samą osobę, która nie musi uczestniczyć w osobnych szkoleniach z zakresu CAD i CAM ani uczyć się obsługi wielu skomplikowanych programów.