Strona głównaITProgramy CAM

Programy CAM

Programy CAM – programowanie obróbki CNC

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie dużych zakładów produkcyjnych bez profesjonalnych obrabiarek, które pozwalają na niezwykle szybkie i precyzyjne wytwarzanie pojedynczych elementów, a także całych grup komponentów. Praca obrabiarki uzależniona jest jednak nie tylko od jakości samego urządzenia, ale i sterującego nią oprogramowania. To właśnie nowoczesne programy CAM pozwalają na łatwe i niezwykle dokładne programowanie obróbki CNC.

Maszyny sterowane numerycznie

Obrabiarki CNC bardzo zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat. Dziś nie są maszynami, na które mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Przeciwnie – wyposażenie linii produkcyjnej w obrabiarkę jest koniecznością, jeśli firma chce się utrzymać na rynku i tworzyć produkty, które mają szansę konkurować z innymi, podobnymi artykułami. Obrabiarki sterowane numerycznie wykorzystywane są do seryjnej produkcji, przy czym ich obsługa nie stwarza wielu problemów. Dziś dąży się do maksymalnego uproszczenia procedur. Intuicyjną obsługą charakteryzują się także programy CAM (zobacz CAM hyperMILL), które współpracują z maszynami sterowanymi numerycznie.

Programy CAM i ich możliwości

Zapotrzebowanie na funkcjonalne programy CAM jest dziś ogromne, dlatego co chwilę słyszy się o kolejnym, innowacyjnym oprogramowaniu, które ma zoptymalizować procesy produkcyjne. Czy tak stanie się w rzeczywistości? Trudno powiedzieć. Zasada działania wszystkich programów CAM jest podobna, jednak rzeczywiście niektóre z nich spotykają się ze sporym uznaniem, inne zaś wybierane są stosunkowo rzadko.

Dobry program CAM powinien znacząco skrócić czas, jaki dotychczas był potrzebny na tworzenie technologii na maszynę. Powinien również umożliwić programowanie obróbki skomplikowanych kształtów, a następnie szybkie sprawdzenie kodu (przeprowadzenie symulacji) oraz wprowadzenie ewentualnych poprawek.

Wdrożenie programu CAM

Wdrożenie programu CAM w krótkim czasie przyniesie korzyści dla całego przedsiębiorstwa. Przede wszystkim przyspieszy sam proces tworzenia technologii. Ogólnie rzecz biorąc, cały proces produkcyjny będzie trwał krócej, produkty powstaną szybciej i przy mniejszym nakładzie pracy, a ich jakość spotka się z entuzjazmem wśród odbiorców. Firma może produkować szybciej i więcej. Programy CAM są zatem niezbędne w każdym zakładzie posiadającym maszyny CNC, dla którego ważna jest zarówno innowacyjność, jak i oszczędność czasu i pieniędzy.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments