Strona głównaITOperator maszyny CNC

Operator maszyny CNC

Operator maszyny CNC to osoba, która zajmuje się obsługą urządzenia sterowanego numerycznie. To, jak przebiega praca operatora i co znajduje się w zakresie jego obowiązków, uzależnione jest od wielu czynników.

Nowoczesne maszyny CNC

W wielu zakładach produkcyjnych znajdują maszyny CNC starszego typu. W niektórych branżach i typach obróbki sprawdzają się doskonale, zatem dopóki działają, nie trzeba ich wymieniać. Mimo to coraz więcej firm inwestuje w nowoczesne maszyny CNC, bowiem te mają znacznie więcej funkcjonalności, są łatwiejsze w obsłudze, pracują szybciej, dokładniej i sprawniej. Tym bardziej, jeśli firma inwestuje w dobry program CAM, czyli system do komputerowego wsparcia wytwarzania.

Poza tym od tego, czy w przedsiębiorstwie znajduje się stara, czy też nowoczesna maszyna CNC, może być uzależniony zakres obowiązków operatora. Urządzenie starszego typu może stać się przyczyną częstych przestojów w pracy i zmuszać do dokonywania kolejnych przeglądów i napraw. Jeśli operator maszyny CNC posiada uprawnienia i wiedzę do dokonywania owych napraw, z pewnością będzie poniekąd ekspertem od tych spraw. Z kolei nowoczesne maszyny CNC działają niemal bezawaryjnie, a jeśli już zdarzy się usterka, konieczne jest wezwanie serwisanta. Naprawa nowoczesnego, drogiego urządzenia nie jest zadaniem dla operatora maszyny CNC.

Poziom kwalifikacji operatora maszyn CNC

Kompletna obsługa maszyny CNC może wiązać się również z koniecznością programowania. Operator maszyny CNC nie jest wówczas odpowiedzialny jedynie za samą tokarkę czy frezarkę, ale również powierzone mu oprogramowanie CAM. Powinien wcześniej ukończyć praktyczne szkolenie z obsługi danego systemu CAM, poznać jego funkcjonalności, nauczyć się korygować błędy itp.

Firma nie powinna dopuszczać do obsługi profesjonalnego urządzenia osoby, która nie ukończyła stosownego szkolenia. Oczywiście może sama zorganizować kurs dla swojego pracownika.

Operator maszyny CNC – zakres obowiązków

Zadania operatora maszyny CNC uzależnione są od profilu firmy, w jakiej znajduje zatrudnienie oraz jej konkretnych wymagań. Zakres obowiązków obejmuje zazwyczaj ustawianie i mocowanie narzędzi kształtnych, bieżące monitorowanie pracy maszyny i dbanie o jakość wykonywanych elementów.

Operator maszyny zwykle jest również odpowiedzialny nie tylko za wyłapywanie ewentualnych błędów, ale również ich korygowanie.

Osoba na tym stanowisku dba o porządek w miejscu pracy, zajmuje się ustawianiem narzędzi w magazynie obrabiarki itp. Zwykle jest również odpowiedzialna za serwisowanie obrabiarki CNC i diagnostykę, o ile posiada odpowiednie kompetencje. Każdy operator maszyny CNC powinien posiadać teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu budowy i obsługi urządzeń obróbczych, a także samego programowania obróbki.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments