System CAM

Zaawansowany system CAM – zastosowania

Systemy CAM wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu – wszędzie tam, gdzie produkcja w dużej mierze opiera się o maszyny CNC. System CAM to program wspierający pracę obrabiarek, wspomagający komputerowe wytwarzanie, a więc mający ogromny wpływ na jakość produktów i tempo ich powstawania.

Systemy CAM dostępne na rynku

Na polskim rynku dostępnych jest wiele programów CAM do różnych zastosowań. Część sprawdza się wyłącznie w jednym typie obróbki, posiada niewiele funkcji, a tym samym stosunkowo niską cenę. Oczywiście z łatwością kupimy także system CAM do wszystkich typów obróbki (CAM hyperMILL to program do obróbki w 2D, 3D i w 5-osiach).

Na rynku dostępne są programy, których obsługa potrafi przysporzyć wiele trudności, jak i systemy wyposażone w intuicyjny interfejs i zapewniające łatwe programowanie nawet w przypadku osób, które nie posiadają w tej kwestii wielkiego doświadczenia. Oczywiście warto również sprawdzić, jakie są zastosowania danego oprogramowania, w jakich branżach rekomenduje się jego użycie.

Oprogramowanie CAM do wielu zastosowań

Systemy CAM znajdują zastosowanie przede wszystkim w tych firmach, które zajmują się obróbką skrawaniem. Są to przede wszystkim przedsiębiorstwa produkcyjne – produkujące drobne elementy jakichś przedmiotów, całe przedmioty albo tez grupy komponentów.

Zaawansowany system CAM sprawdzi się zarówno w firmach stawiających na produkcję seryjną, jak i tych, w których standardem jest produkcja jednostkowa. Oczywiście produkcja w obu tych przypadkach znacząco się od siebie różni, niemniej bez funkcjonalnego programu CAM ani tu, ani tu nie może się odbyć. Różnice mogą również wynikać z wielkości zakładu produkcyjnego, ilości pracowników zaangażowanych w obsługę urządzenia CNC czy wreszcie typu obróbki i stopnia skomplikowania pozyskiwanych kształtów.

Inwestycja w dobry system CAM

Inwestycja w znany i polecany system CAM z pewnością szybko przyniesie spodziewane efekty. Pozwoli na zoptymalizowanie produkcji, przyspieszenie tempa powstawania kolejnych produktów przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów. Lepiej zostaną wykorzystane możliwości maszyn CNC, a szczególności narzędzi kształtnych, w jakie zostały wyposażone.

Korzystanie z dobrego systemu CAM niezbędne jest w takich branżach, jak przemysł maszynowy, przemysł motoryzacyjny, czy przemysł lotniczy. Pozwala wówczas na skrócenie czasu programowania obróbki jak i samego procesu produkcyjnego, nawet jeśli ten dotyczy skomplikowanych kształtów.

Oprogramowanie CAM powszechnie wykorzystuje się również w metalurgii czy energetyce. Oczywiście istnieją również takie programy CAM, które najlepiej sprawdzają się podczas produkcji form i matryc, w protetyce czy jubilerstwie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments