Strona głównaITMaszyny CNC dla jubilerstwa

Maszyny CNC dla jubilerstwa

Maszyny CNC w branży jubilerskiej

Najnowsze osiągnięcia technologiczne pozwalają na optymalizację produkcji w firmach o rozmaitym profilu działalności. Dzięki technologii 3D, nowoczesnym skanerom, programom CAD/CAM oraz funkcjonalnym maszynom CNC produkcja przyspiesza, niezależnie od stopnia jej skomplikowania. Maszyny CNC wykorzystywane są nie tylko w przemyśle ciężkim, maszynowym czy motoryzacyjnym, choć rzeczywiście to z tego typu produkcją kojarzymy je najczęściej. Okazuje się jednak, że maszyny CNC  wykorzystywane są również do wytwarzania małych i niezwykle efektownych ozdób biżuteryjnych.

Zawód jubilera dzisiaj

Jubilerstwo to branża niezwykle wymagająca. Wymagająca dużej wiedzy i umiejętności, świetnej znajomości sztuki jubilerskiej ale także dużego wyczucia, jeśli chodzi o zmieniające się trendy modowe. O ile sprzedawcą w salonie jubilerskim może zostać niemal każdy (oczywiście po odpowiednim przygotowaniu), o tyle nie każdy może być jubilerem. Wykonywanie zawodu wymaga zdobycia stosownych uprawnień, a droga do ich uzyskania rozpoczyna się od kursu w zakładzie rzemieślniczym.

Biżuteria wytwarzana ręcznie

Jubiler w swej codziennej pracy korzysta z nowoczesnych urządzeń, ale nie da się ukryć, że wiele prac wykonuje ręcznie – naprawia, odświeża, poleruje. Natomiast ręczne wytwarzanie biżuterii to już zadanie znacznie bardziej skomplikowane. Jubiler rozpoczyna je od sporządzenia szkiców i rysunków odręcznych wyrobów złotniczych i jubilerskich, następnie dobiera materiały, narzędzia i urządzenia.  Potrafi wykonywać prace z zakresu obróbki ręcznej, obróbki cieplnej i obróbki plastycznej metali szlachetnych i ich stopów oraz łączyć elementy wyrobów złotniczych i jubilerskich. Jeżeli prace wykonywane są ręcznie, wymagają ogromnego skupienia, ale efekt jest niepowtarzalny.

Wytwarzanie biżuterii

Maszynowa obróbka wyrobów złotniczych i jubilerskich – CNC dla jubilerstwa

Dziś salony jubilerskie chętnie sięgają po narzędzia, które ułatwiają i przyspieszają wykonanie prac, a przy tym mają ogromny wpływ na wygląd gotowych ozdób biżuteryjnych. Maszyny CNC mogą służyć do wykonywania rozmaitych zadań, m.in. cięcia, polerowania czy grawerowania.

Wśród bardzo popularnych urządzeń dla branży jubilerskiej znajdują się diamenciarki i tokarki jubilerskie, a także frezarki CNC, wiertarki czy dłutownice CNC oraz walcarki do gwintów i szlifierki do narzędzi.  Maszyny CNC dla jubilerstwa uznawane są za jedne z najnowocześniejszych, gotowych rozwiązań obróbkowych do skomplikowanych, bardzo precyzyjnych detali o wysokiej wartości dodanej. Są idealnie dostosowane do sektora high-end dla obróbki biżuterii.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments