Strona głównaITSzkolenia CAD CAM

Szkolenia CAD CAM

Obsługa nowoczesnej maszyny CNC i sterującego nią systemu wymaga posiadania choćby podstawowej wiedzy z zakresu wytwarzania wspomaganego komputerowo i procesów obróbczych. Taka wiedza może być punktem wyjścia do poznawania sposobu funkcjonowania konkretnej obrabiarki i konkretnego oprogramowania CAM. Szczegółowe, praktyczne szkolenia CAD CAM prowadzone są przez dostawców tychże systemów.

Operator – programista obrabiarki CNC

Firmy produkcyjne dążą do stopniowej wymiany starego sprzętu na nowy, bardziej funkcjonalny. Póki co jednak w wielu przedsiębiorstwach możemy spotkać stare obrabiarki CNC, które z jednej strony są łatwiejsze w obsłudze, gdyż nie mają tak wielu rozbudowanych funkcjonalności, z drugiej zaś nie steruje się nimi tak łatwo, jak urządzeniami najnowszego typu, bo  w ich przypadku trudno mówić o intuicyjnym menu czy wysokim poziomie automatyzacji.

Operator maszyny CNC to zazwyczaj także programista, a zatem odpowiada nie tylko za sprawną i bezpieczną pracę maszyny, ale również za programowanie obrabiarki i toczący się na jego maszynie proces obróbczy. Nie trudno się domyśleć, że powinna to być osoba dobrze przygotowana do pełnienia takiej funkcji, a więc doskonale znająca budowę maszyny i jej możliwości technologiczne. Konieczna jest także cierpliwości, spostrzegawczość i szybkość reakcji. Niezastąpione są także szkolenia CAD CAM.

Szkolenia CAD CAM jako jeden z etapów wdrożenia systemu

Klient, który decyduje się na zakup oprogramowania CAD CAM od sprawdzonego dostawcy, zawsze może liczyć na wsparcie techniczne. Najważniejsze jest oczywiście wdrożenie systemu w firmie klienta i dostosowanie postprocesorów. Wdrożenie oprogramowania przebiega w kilku etapach , a szczególnie istotnymi są szkolenia z projektowania (dla tych, którzy zakupili system CAD) i szkolenia z programowania (dla posiadaczy systemów CAM).

Praktyczny charakter szkolenia

Szkolenia mają charakter praktyczny a prezentacja możliwości systemu odbywa się z wykorzystaniem przykładów klienta. Oczywiście możliwe jest także uczestnictwo w szkoleniu prowadzonym  w siedzibie dostawcy rozwiązania. Takie szkolenia przydają się zwłaszcza wówczas, gdy w firmie klienta nastąpiły zmiany kadrowe, albo też pojawiła się nowa wersja oprogramowania CAD CAM. Niekiedy zdarza się, że nowa wersja systemu pojawia się dwukrotnie. Zawsze warto sprawdzić, co ulepszono i czy zmiany wymagają ponownego przyswajania wiedzy.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments