Obrabiarka

Obrabiarka – mechaniczna obróbka przedmiotów

Proces powstawania przedmiotów może być mniej lub bardziej skomplikowany i czasochłonny, niemniej nowoczesne maszyny CNC ułatwiają i skracają go do minimum. Obrabiarka, bo tak nazywa się wspomniana maszyna CNC, umożliwia precyzyjne wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych części i grup komponentów, uzyskanie idealnych kształtów i gładkich powierzchni.

Ręczna i mechaniczna obróbka przedmiotów

Obrabiarka do drewnaDo dziś uważa się, że efektowny wygląd niektórych przedmiotów może zapewnić wyłącznie praca rąk ludzkich. Jednocześnie jednak podkreśla się, że żaden człowiek nie jest w stanie pracować tak precyzyjnie i tak wytrwale jak profesjonalna maszyna.

Ręczna obróbka niektórych tworzyw i przedmiotów po prostu nie jest możliwa, a przynajmniej jej efekty nie byłyby dla współczesnego klienta zadowalające. Tymczasem obrabiarka, czyli maszyna do mechanicznej obróbki przedmiotów, zapewnia wysoką jakość wyrobów. Ponadto czas ich powstawania skraca się do minimum, a tym samym spadają również koszty produkcji.

Obrabiarka a narzędzia kształtne

Obrabiarka wyposażona jest w niewielkie narzędzia baryłkowe, które precyzyjnie tną, szlifują i wygładzają daną powierzchnię. Uważa się, że istnieje zależność między jakością obrabiarki, a trwałością narzędzi, do których zalicza się m.in. noże tokarskie, frezy, wiertła, gilotyny itp.

Grupy zespołów – konstrukcja obrabiarki

Obrabiarka sterowana numerycznie jest urządzeniem o dość skomplikowanej budowie. Składa się z następujących zespołów: napędowego, ruchów roboczych, ruchów posuwowych i pomocniczych, zamocowania narzędzi i części obrabianych, korpusów, podstaw, prowadnic, układu sterowania, układ chłodzenia, zespołu odwiórowania. Poprawna praca narzędzia możliwa jest wtedy, gdy w żadnym zespole nie występują usterki, dlatego ważne jest dokonywanie regularnych przeglądów maszyn CNC.

Pamiętajmy, że obrabiarka sterowana numerycznie musi przetworzyć sygnały pochodzące z układu sterowania na ścieżkę narzędzia. Współpraca wielu układów jest zatem konieczna. Oczywiście nie bez znaczenia jest także jakość i funkcjonalność używanego programu CAM.

Charakterystyczne cechy obrabiarek sterowanych numerycznie

Narzędzie CNC charakteryzuje się kilkoma cechami, spośród których najważniejszymi są nośniki i przetworniki danych. W dalszej kolejności należy wymienić osobne napędy każdej osi przesuwu i wrzeciona oraz  to, że wyniki pomiarów przemieszczeń zwracane są do przetwornika, co umożliwia korekcję położenia względem osi współrzędnych.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments